Fyzioterapie v těhotenství

Jsem těhotná, bolí mě záda, kříž, nohy? Mohu jít k fyzioterapeutovi? 

Otázky, které si pokládá spousta nastávajících maminek. V průběhu vlastního těhotenství jsem sama hledala terapeuta na kterého bych se mohla s důvěrou obrátit. Ačkoliv jsem si dokázala ve spoustě věcí poradit sama, u některých potíží by se mi terapeut hodil. V této chvíli jsem si uvědomila, že není moc možností na koho se obrátit.  

Zřejmě se většina bojí zodpovědnosti za zdraví miminka v břiše. Ale právě, vždyť miminko bude spokojenější a porod půjde o to snáz, když bude jeho maminka zdravotně v pořádku, a to se týká i problémů s pohybovým aparátem. Právě to mě přimělo se v této problematice trochu dovzdělat a mohu Vám říct, budoucí maminky, že fyzioterapie je tu pro Vás, stejně jako pro ostatní

Na co si dát pozor?

Pochopitelně jsou jisté kontraindikace, kterými se musíme řídit. Jedna z hlavních zásad je, že rehabilitace je vhodná v případě fyziologicky probíhajícího těhotenství.  Měl by o ni vědět a souhlasit Váš ošetřující lékař pak už nic nebrání fyzioterapeuta navštívit. 

Jak fyzioterapie těhotných probíhá?

S těhotnými se pracuje šetrněji a spousta potíží se řeší přes nácvik správného fyziologického dýchání. Benefity nácviku dýchání pak maminky dost často využijí při samotném porodu. Také uvolňovací a protahovací techniky fascií a vazů, zvláště vazů pánevního dna, jsou velmi vhodné a pro většinu těhotných žen i velmi příjemné. Někdy využívám i pomocník, zvaného kinesiotape. Tejpy mám vůbec moc ráda, ale o tom třeba někdy příště v dalším článku. 

Nedávno jsem se zúčastnila jednoho odborného kurzu zaměřeného na fyzioterapii těhotných. Kromě spoustu úžasných vychytávek, rad a informací mě zaujala práce s šátky. Upřímně nejsem úplně zastáncem šátkování miminka na matce. Na kratší časové úseky, proč ne, ale dlouhodobé nošení v šátku ve vertikální pozici není dle mého názoru úplně vhodné pro miminko ani pro matku. Ale o tom by se daly vést delší diskuse a tento článek o tom úplně není, takže zpět k šátkům jakožto pomockům při rehabilitaci.

Já osobně znám dva druhy šátků, Rebozo a trojcípí šátek. Rebozo šátek využívám spíše na samotnou uvolňovací a relaxační terapii přímo v ordinaci, kdy pomocí rytmických, houpavých pohybů dochází například k úlevě od bolestí z nošení těžkého bříška. Trojcípí šátek je skvělá věc pro uvolnění vazů pánevního dna, také k odlehčení bříška a celkově k optimálnějšímu držení těla v těhotenství. Ženám je šátkování bříška většinou velmi příjemné a podpoří tak celkově efekt terapie. Úvazy šátku jsou velmi jednoduché a dají se skvěle využít i po porodu k zavinování dělohy, k lepšímu držení pánve a kyčelních kloubů po porodu.

Pokud Vás tedy, nastávající maminky, trápí bolesti zad, nohou nebo jen cítíte jistý diskomfort z nošení velkého bříška, fyzioterapie je pro Vás více než vhodná.

Leave a comment

Copyrights 2021 podofyzio.cz. Veškerá práva vyhrazena.